درخواست دبیر «فجر۳۷» از قوه قضاییه درباره سرمایه‌های مشکوک سینما

درخواست دبیر «فجر۳۷» از قوه قضاییه درباره سرمایه‌های مشکوک سینما

نشست رسانه‌ای سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمایی ملت آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست رسانه‌ای سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر صبح امروز دوشنبه ۸ بهمن ماه با حضور ابراهیم داروغه‌زاده دبیر و مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جشنواره در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در ابتدای این نشست «همراه اول» به‌عنوان حامی مالی اصلی جشنواره سی‌وهفتم معرفی و شاهین آرپناهی مدیرکل ارتباطات این اپراتور نکاتی را درباره این همکاری مطرح کرد.

در ادامه ابراهیم داروغه‌زاده دبیر این دوره از جشنواره فیلم فجر گفت: امسال در بخش سودای سیمرغ ۲۲ فیلم، بخش نگاه نو (کارگردانان فیلم‌اولی) ۱

 

۰ فیلم، ۳ فیلم انیمیشن حضور دارند و سیمرغ مستقل برای فیلم مستند و کوتاه در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: بهترین فیلم از نگاه مردم هم مانند سال قبل به صورت اینترنتی و با رای مردم انتخاب می‌شود.

داروغه‌زاده تاکید کرد: در چهلمین سال انقلاب نمایش فیلم‌ها در شهرستان‌ها را داریم که حقوق پخش آن به تهیه‌کنندگان پرداخت می شود. همچنین یک مراسم مهمانی به مناسبت چهلمین سال انقلاب داریم که شاهد حضور همه هنرمندانی که موفق به کسب سیمرغ در سال‌های گذشته شده‌اند، خواهیم بود.

امکان نمایش «آشغال‌های دوست‌داشتنی» در «فجر» نیست

داروغه‌زاده در بخش پرسش و پاسخ‌ها درباره‌ امکان نمایش محدود «آشغال‌های دوست داشتنی» برای اهالی رسانه در جشنواره عنوان کرد: این فیلم پروانه نمایش دارد ولی طبق قوانین جشنواره امکان حضور آن در جشنواره نبوده است. امیدواریم به زودی مشکل اکران آن حل و شرایط اکران آن فراهم شود.

وی درباره اینکه قرار بود سه فیلم از بخش نگاه نو به سودای سیمرغ راه پیدا کند اما دو فیلم به این بخش راه یافت هم اظهار کرد: در فرم فراخوان تعدادی برای این موضوع مشخص نکردیم این تعداد فیلم‌های اول که در بخش سودای سیمرغ می‌توانند راه پیدا کند، بستگی به تشخیص هیات انتخاب داشت که امسال تشخیص دادند دو فیلم باشد. این اختیار هیات انتخاب است.

رزروی‌ها برای «نمایش خارج از مسابقه‌» باید درخواست بدهند

داروغه‌زاده درباره بخش خارج از مسابقه هم گفت: باید بگویم ما تعدادی از فیلم‌ها را بعنوان رزرو معرفی کرده‌ایم و آن‌ها برای حضور در بخش خارج از مسابقه باید درخواست بدهند ولی عموم فیلمسازان دوست دارند در بخش مسابقه حضور داشته باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا فیلمی در موضوع چهل سال انقلاب در این دوره از جشنواره حضور ندارد هم گفت: سینمای ایران یکی از مهمترین دست آورد انقلاب اسلامی است کدام حوزه را سراغ دارید که تا این حد موفق باشد و همزمان با اتفاقاتی که در جامعه و خارج از کشور رخ می‌دهد همراه باشد؟ انقلاب ما انقلاب فرهنگی بود و سینمای ما نیز یک اتفاق فرهنگی است. سینمای بعد از انقلاب، مرهون امام و انقلاب بود و امام خمینی(ره) گفت ما مخالف سینما نیستیم، مخالف فحشا هستیم و همین مساله سبب شد تا فحشا از سینما خارج شد و سینمای امروز تبدیل به افتخار در دنیا شود.

جشنواره سی‌وهفتم رئیس هیات داوران ندارد

دبیر جشنواره سی‌وهفتم درباره بخش داوری عنوان کرد: ما رییس هیات داوران نداریم و حرف آخر را هم هیچ فردی نمی‌زند. رای هیات داوران به‌صورت اجتماعی است و اگر در مورد ویژه‌ای نتوانند به اجماع برسند با نظر اکثریت خودشان مواجه می‌شوند. همیشه نمایش فیلم‌ها زودتر برای داوران آغاز می‌شود تا آرای دقیق را اعلام کنند و این موضوع تفاوتی با سال‌های گذشته نداشته است‌.

داروغه‌زاده همچنین گفت: امسال چند مسابقه فوتبال هم داریم و امیدوارم فینال را ببریم بنابراین اگر به فینال برویم در سالن رسانه ها تمهیدی اندیشیده می‌شود تا فوتبال را با هم ببینیم.

به هیأت داوران به‌عنوان رکن جشنواره احترام بگذاریم

وی مطرح کرد: خوب است که شما رسانه‌ها این فرهنگ را گسترش بدهید که هر جشنواره‌ای که برگزار می‌شود مهمترین رکن آن هیات داوران است و وظیفه ما این است به این رکن احترام بگذاریم. اگر هرکسی بخواهد با نظر خود هیات داوران و انتخاب را زیر سوال ببرد شرایط را سخت می‌کند. در حال حاضر این عزیزان وقت زیادی می‌گذارند من به شما قول می‌دهم با دقت کامل این انتخاب‌ها انجام شده و سعی شده است بهترین‌ها برای این هیات‌ها انتخاب شوند اینکه گفته می شود برخی آثار جشنواره تلویزیونی است و خوب نیست یک نوع توهین به سینماگران است شما امسال شاهد جشنواره خوبی به لحاظ تنوع و کیفیت خواهید بود.

دبیر جشنواره سی‌وهفتم در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره سهم صاحبان فیلم از پخش آثار در شهرستان‌ها اظهار کرد: ما سال گذشته هم به‌صورت منظم بخش نمایش شهرستان‌ها را داشتیم و تمام حقوق صاحبان آثاری که در شهرستان‌ها به نمایش گذاشته شد توسط سازمان سینمایی پرداخت شد.

وی افزود: یکی از تفاهم‌نامه‌های این سازمان با شهرستان‌ها مربوط به این بخش می‌شود و پرداخت سهم برعهده سازمان سینمایی است و هیچ مبلغی توسط استاندارها پرداخت نمی‌شود. کل رقم حقوق صاحبان آثار در شهرستان‌ها توسط سازمان سینمایی پرداخت می‌شود و در واقع توافقی است که از طریق خانه سینما و سازمان سینمایی صورت می‌گیرد. از همین رو چیزی حدود یک میلیارد و ششصد میلیون تومان به این موضوع اختصاص پیدا می‌کند.

درخواست از قوه‌قضاییه برای شناسایی پول‌های مشکوک

داروغه‌زاده همچنین بیان کرد: از طرف سازمان سینمایی از قوه قضاییه می‌خواهم که اگر پرونده‌ای درباره افرادی که نسبت به سرمایه‌گذاری مالی مشکوک در سینما اقدام کرده‌اند در اختیار دارند، پرونده‌شان را به دبیرخانه ارایه دهد تا ما نیز با این برخورد کرده و فیلم هایی که در حوزه مالی مشکوک هستند از جشنواره خارج شوند.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته فیلم‌های خوبی تولید شده که به آن کم توجهی شده است. خوشبختانه هم سال گذشته هم امسال هیات داوران کاملا مستقل هستند و نه من و نه هیچ نهادی که اجازه نمی‌دهند که بخواهد در رای آنها تغییر ایجاد کنند. هر فیلمی که بهتر باشد بی‌شک جایزه خود را می‌گیرد.

دبیر این رویداد هنری درباره اینکه یکی از آثار بخش سودای سیمرغ به خاطر فشار ارگان‌های خارجی به جشنواره نرسیده است، عنوان کرد: دفتر جشنواره هیچ اطلاعاتی از این موضوع ندارد ما فیلم‌ها را اعلام کرده‌ایم بنابراین اگر این مشکل باشد باید به صورت کتبی به ما بگویند.

وی درباره کاخ جشنواره بیان کرد: هرکسی از این کاخ جشنواره تعریفی دارد باید دید تعریف‌ها از این کاخ چیست. ضمن اینکه ما هیچ جای دنیا چنین محلی نداریم که همه منتقدان، صاحبان آثار و هنرمندان با هم فیلم ببینند چراکه جشنواره‌های معتبر دنیا سالنی برای خبرنگاران دارند تا فیلم‌ها را نگاه کنند از سوی دیگر جشنواره ملی بخش بازار و… ندارد.

داروغه‌زاده ادامه داد: از همین رو از آنجایی که جشنواره ما همزمان با جشن پیروزی انقلاب برگزار شود، راهکار ما برای برگزاری آن برای همه کشور این است که امکان متمرکز شدن آن در یک نقطه نیست. از طرف دیگر در همه جای دنیا این مکان‌ها توسط شهرداری‌ها ساخته می‌شود و امیدوارم شهرداری تهران بتواند مکان‌یابی درستی کند تا مجموعه فرهنگی هنری داشته باشیم و برای جشنواره های مختلف از آن استفاده کنند.

این گزارش در حال تکمیل است…

mehrnews.com/news/4525749


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *